PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI WARSZTATY „Sprawne Ręce” 2021

PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI WARSZTATY „Sprawne Ręce” 2021

W trakcie realizacji projektu uczestnicy zapoznali się z technikami rękodzieła użytkowego na zajęciach twórczych zorganizowanych dla artystów-amatorów z terenów Gminy Łagów i  Gminy Lindow z Niemiec.
Zajęcia z tkactwa artystycznego oraz rzeźby były prowadzone przez ekspertów z danych dziedzin.  Głównym miejscem realizacji był Łagów Lubuski. Podczas projektu zostały zaprezentowane dwa starodawnych rzemiosła: tkactwo i rzeźbiarstwo.

Punktem kulminacyjnym była organizacja warsztatów z prezentacją prac uczestników oraz dwa konkursy z nagrodami dla najlepszych prac wykonanych na warsztatach. Nie brakowało też nowych wrażeń – jednym z nich był wyjazd do pracowni rzeźbiarsko-ceramicznej połączonej z galerią w Cigacicach oraz wyjazd do Muzeum Manufaktury w Bielsku-Białej.

Uczestniczy projektu wracali będąc pod wrażeniem po obejrzeniu ekspozycji w Domu Tkacza, m. in. obejrzeli oryginalne maszyny tkackie oraz ekspozycji na której została zachowana autentyczna atmosfera pracy oraz życia dawnych tkaczy.

Bardzo ciekawe w tym projekcie było też porównanie tradycyjnej pracy w drewnie oraz nowoczesnych technik, także w rzeźbie ceramicznej. Oba wyjazdy dały uczestnikom mocny impuls do pracy warsztatowej i na zajęciach powstały ambitne  dzieła artystyczne.
Na zakończenie odbyły się konkursy prac wykonanych na dwóch warsztatach i najlepsze prace zostały nagrodzone.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki i koszulki tytułem projektu.

.